top of page

SÜRDÜRÜLEBİLİR MATERYALLER

Güncelleme tarihi: 27 Mar 2022


Organik Pamuk:

Pamuk, su kullanımı ve çevresel etki bakımından en zararlı tekstil elyaflarından biridir. Geleneksel pamuğun yetiştirilmesinde; genetiği değiştirilmiş tohumlar, yüksek miktarda su, toprak verimliliği ve insan sağlığı için zararlı pestisitler kullanılır.

Su kıtlığı ve iklim krizi, Dünya Ekonomik Forumu’nun belirlediği en önemli küresel riskler arasında yer almaktadır. Pamuk tarımının büyük bir bölümü, ne yazık ki bu risklere karşı en savunmasız ülkelerde gerçekleştirilmektedir.

Sektör, bu sorunlara çözüm olarak birçok farklı pamuk çeşidi geliştirse de sertifikalı organik pamuk sürdürülebilirlik yolunda en güvenilir seçenektir. Organik tarım, gezegenin ve toplumun uzun vadeli yararı için bütünsel olarak çalışan tek sistemdir.Organik pamuk; pestisit kullanımını ortadan kaldırıp azot girdilerini azaltarak %94 daha az sera gazı emisyonuna neden olur, karbondioksiti atmosferden uzaklaştırır, su yollarını ve içme suyunu güvenli ve temiz tutar. Su kirliliğine etkisi, geleneksel pamuğa göre %98 oranında daha azdır.4

Organik pamuk, Orimpex DNA’sının yapı taşıdır. Üretimde kullandığımız pamuğun tamamı, sıkı sosyal ve çevresel standartları karşılayan sertifikalı organik pamuktan oluşmaktadır. (78% GOTS, 22% OCS)

Lenzing Selülozik Elyaflar:

( Lenzing Modal®, MicroModal®, Tencel™, Ecovero™)

Lenzing selülozik elyaflar, sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen ağaç hamurundan, çevreye duyarlı süreçlerle üretilir. Selüloz, biyolojik olarak parçalanabilir, böylece kullanım sonrası tamamen doğaya geri dönebilir.

Lenzing Group tarafından kullanılan ağaç hamurunun tamamına yakını FSC® veya PEFC ™ tarafından onaylanmıştır veya bu standartlara göre kontrol edilmektedir. Ayrıca, yaşam döngüleri boyunca yüksek çevre standartlarını karşıladıkları için AB Ecolabel sertifikasına sahiptir.

Bambu:

Bambu, dünyadaki en sürdürülebilir bitkilerden biridir; oldukça hızlı büyür ve benzer bitkilere göre %35 daha fazla oksijen üretir. Geleneksel pamuğun aksine; herhangi bir böcek ilacı, kimyasal gübre veya aşırı sulamaya ihtiyaç duymaz. Kendi köklerinden tekrar yetişebildiği için her seferinde yeniden ekim yapılmasına gerek yoktur.

Yetişmesi sırasında neredeyse hiçbir çevresel etkisi olmayan bambu, elyaf haline getirilirken çeşitli kimyasallara ihtiyaç duyar. Polyester kadar yoğun olmasa da bu kimyasal kullanımı, bambuyu sürdürülebilirlik yolunda olumsuz etkiler.


KAYNAKÇA : https://orimpex.com.tr/surdurulebilir-tekstil/

Soya

Ana madde: Soya

Soya kumaşı veya "bitkisel kaşmir" adı verilen bu tür yumuşaklığı ile bilinir, dünyanın en çevre dostu kumaşlarından biridir. Soya fasulyesinin kabuklarından elde edilen soya proteini ile üretilen bu ilginç seçenek, atık bir ürünü alıp toksik kimyasalların minimum kullanımı ve sınırlı işleme ile kullanılabilir bir tekstile dönüştürüyor.

Kenevir

Ana madde: Kenevir

Kendir adı da verilen bir tekstil bitkisidir. Ketende olduğu gibi lif hücreleri, kabuk kısmında demetler hâlindedir. Lif üretimi ketende olduğu gibi çürütme, dövme ve taraklama işlemleri ile gerçekleştirilir. Lif uzunluğu 40–45 mm'dir. Parlak sarı veya esmer renklidir, dişi kenevir esrar yapımında kullanıldığı için devlet kontrolünde üretilir. Genellikle halat, urgan, yelken, çadır bezi, çuval yapımında ve halının çözgü ipliğinde kullanılır.[69]

Kenevir üretimi için hiçbir kimyasal madde kullanımına ihtiyaç yoktur. Kenevir zararlı mantarların oluşumunu önlerken, karbondioksit emisyonunu da azaltır.[74]

Kombucha

Toprak ve tohumlar yerine, her bir plastik bidon, sirke ve şeker karışımını besleyen, kombucha çayının bir yan ürünü olan selüloz liflerinden oluşan jel benzeri bir film içerir. Film, simbiyotik bir bakteri ve maya kolonisi (SCOBY) kullanılarak büyütülür. Hasat edilip kurutulduktan sonra elde edilen malzemenin görünümü ve hissi deriye çok benzerdir. %100 oranla doğaya karışabilir, aynı zamanda neredeyse sıfır atık bırakan geri dönüştürülebilir bir üründür.[75]


Yün

Yün, bazı memelilerden (özellikle koyun, keçi, deve vb.) elde edilen hayvansal kıl kökenli doğal bir elyaf türüdür. Yün lifi, keratin adı verilen doğal bir proteinden oluşur. Keratin, insan saçında bulunan protein gibi biyolojik olarak parçalanır ve birçok organik materyalin bileşiminde önemli bir rol oynar. Yünün esneklik ve elastiklik gibi fiziksel özelliklerinin çoğundan proteinler sorumludur.

İpek

İpek, böcekler tarafından yuva ve koza malzemesi olarak üretilen doğal bir elyaftır. İpekböcekleri, kınkanatlılar, balarıları, yabanarıları ve eşekarıları ipek üreten birkaç böcek türüdür. İpek, parlaklığı ve dayanıklılığı ile bilinen doğal bir elyaftır. Dünya çapında uzun bir ticaret geçmişine sahiptir.

Kaşmir

Kaşmir, kaşmir keçilerinden üretilen bir yün türüdür. Son derece yumuşak hissi ve yalıtım özellikleri ile bilinen doğal bir elyaftır. Çok ince ve hassastır, dokunulduğunda neredeyse ipek gibi hissedilir. Kaşmirin lifleri çok ince olduğu için ek ağırlık vermek adına kaşmir genellikle merinos gibi diğer yün türleriyle karıştırılır.

Kaşmirin doğada ayrışması yaklaşık bir yıl sürer.[77]

KAYNAKÇA: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sürdürülebilir_moda#Sürdürülebilir_giyim


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page